Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan „Grot” Rowecki - Armia Krajowa - działalność

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednoznaczny wynik kampanii wrześniowej nie złamał ducha walki w narodzie polskim. Pozbawieni władz, które zostały internowane w Rumunii oraz regularnego wojska Polacy potrafili mimo wszystko zorganizować sprawnie funkcjonujące państwo podziemne, w którym kwestie bezpośredniej walki z okupantem należały do dowództwa Armii Krajowej.

Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 r. rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława Sikorskiego. Nie została ona utworzona od podstaw, gdyż jej struktury zostały przejęte z działającego już od listopada 1939 r. Związku Walki Zbrojnej. Głównym jej celem było doraźne prowadzenie zorganizowanego oporu przeciwko niemieckiemu okupantowi, sabotowanie jego operacji, działalność dywersyjna oraz propaganda antyhitlerowska. W dalszej perspektywie miało to doprowadzić do wybuchu ogólnopolskiego powstania zbrojnego, w najodpowiedniejszym ku temu momencie - akcja o kryptonimie „Burza”. Powszechnie uważa się, że ramach Armii Krajowej istniały najsilniejsze i najsprawniej dowodzone podziemne wojska podziemne w tamtym czasie w Europie.

Doskonała organizacja oraz przemyślana struktura Armii Krajowej to głównie zasługa jednego człowieka - generała dywizji Stefana Roweckiego, pseudonim...

Podobne wypracowania