Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kennedy prezydent - cytaty z J.F. Kennedy'ego

John Fitzgerald Kennedy, urodzony w roku 1917, został zabity przez zamachowca w roku 1963. W roku 1960 otrzymał nominację z ramienia demokratów, został zaprzysiężony w styczniu 1961 roku. Padły wówczas jego sławne słowa: "Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju".

Jednym z jego pierwszych zdecydowanych działań na arenie międzynarodowej był sprzeciw wobec rozmieszczenia rakiet radzieckich na Kubie. Doprowadziło to do kryzysu kubańskiego roku 1962, stawiając świat na skraju kolejnej wojny, tym razem atomowej. Przez to działanie nasiliły się także antynuklearne pomysły i propozycje. Kennedy także miał w tym udział - w roku kolejnym podpisał, wraz z ZSRR oraz Wielką Brytanią, traktat, zakazujący przeprowadzania prób jądrowych.


Prezydentura Kennedy'ego nie trwała długo - 22 listopada 1963 roku został zamordowany przez zamachowca w Dallas.

Jego autorstwa był powołany Korpus Pokoju w roku 1961. Na celu miał wspieranie słabo rozwiniętych krajów - miał służyć im zarówno wiedzą, jak i wsparciem technicznym. Podczas tak krótko trwającej prezydentury, Kennedy przyczynił się do wycofania radzieckich rakiet z Kuby oraz rozpoczął faktyczną interwencję amerykańską w Wietnamie, czego skutki będzie można ocenić dopiero w kolejnej dekadzie.

Był prezydentem, którego zapamiętano dzięki powiedzeniom, które weszły na stałe na karty historii. Poza wspomnianym już powyżej cytatem, powiedział o wbiciu flagi Stanów Zjednoczonych na terytorium Kuby, jak i wypowiedział sławne "Ich bin ein Berliner", wypowiedziane w roku 1963 podczas podróży do Berlina Zachodniego. Wokół samego zwrotu  zrobiło się mnóstwo zamieszania i do dziś dzień nie zostało rozstrzygnięte, czy mówiąc "ein Berliner" prezydent powiedział "Berlińczykiem", czy "ciastkiem".  Zwrot jest bowiem tłumaczony: "Jestem berlińczykiem", ale ze względu na użycie rodzajnika (co nie jest często spotykane) w późniejszym czasie zostało to przetłumaczone jako: "Jestem ciastkiem" (czy też pączkiem berlińskim). Pomijając jednak kwestie gramatyczne, słowa te miały oznaczać jedność z Berlińczykami. Stwierdzenie to stało się później bardzo popularne i w różny sposób modyfikowane.

Podobne wypracowania do Kennedy prezydent - cytaty z J.F. Kennedy'ego