Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Potop szwedzki (1655-1660) - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W 1655 r. Szwedzi rozpoczęli tzw. potop szwedzki, drugą wojnę północną. Król Szwecji Karol Gustaw, pod rzekomym pretekstem zlikwidowania pretensji Jana Kazimierza do tronu szwedzkiego, najechał na Polskę. Na początku Szwedzi odnosili błyskawiczne zwycięstwa. Pospolite ruszenie dowodzone przez Opalińskiego i Grudzińskiego, które miało bronić kraju poddało się Szwedom pod Ujściem. Na stronę Szwedów przeszli Radziwiłłowie, którzy w Kiejdanach zerwali unię Polski z Litwą. Niebawem wojska szwedzkie zajęły niemalże całą Polskę, większość miast i wsi. Nie zdobyli jednak Częstochowy ani Gdańska.

Jan Kazimierz wobec tej sytuacji zmuszony został do ucieczki z kraju. Szwedzi nie wywiązali się z obietnic danych magnaterii i szlachcie polskiej, niebawem wybuchła wojna. Zawiązała się tzw. konfederacja tyszowiecka. W 1656 r. wyparto Szwedów z niektórych terenów polskich, coraz częściej we znaki dawała się Szwedom partyzantka szlachecka i chłopska, która łupiła co jakiś czas oddziały szwedzkie. Stefan Czarnecki rozpoczął znakomitą strategię tzw. wojny szarpanej. Obroniono klasztor na Jasnej Górze. Wojna polsko-szwedzka nabrała charakteru międzynarodowego. Polskę poparła Dania, Austria i Rosja, która w 1656 r....

Podobne wypracowania