Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przeobrażenia chrześcijaństwa w XVII i XVII w. - Marcin Luter (luteranizm), Jan Kalwin (kalwinizm)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konserwatywnie nastawieni hierarchowie Kościoła katolickiego przez wieki nie byli w stanie zreformować instytucji, na czele której stali. Krytyka narastała z czasem i dotykała głównie duchownych – ich niski poziom moralny i intelektualny. Oburzenie budziła chęć powiększania dóbr kościelnych za pomocą sprzedaży odpustów czy nakładania ciężarów fiskalnych na ubogi lud. Krytykowano kościół za nadmierne zaangażowanie się w walkę polityczną, nepotyzm oraz zeświecczenie. Wszystko to przyczyniło się do wybuchu reformacji, która zapoczątkowana została przez Marcina Lutra. Wywiesił on na drzwiach katedry w Wittenberdze (1517 r.) 95 tez przeciwko odpustom. W następnych latach Europa pogrążyła się w wojnach religijnych.

W Niemczech protestanccy książęta mający nadzieje na przejecie dóbr kościelnych występowali przeciwko królowi Karolowi V. We Francji hugenotom zależało na osłabieniu władzy dynastii Gwizjuszy. W Niderlandach ludność próbowała wyzwolić się spod wpływu katolickich Hiszpan. Na sytuację reagowała również Stolica Apostolska. W roku 1545 zwołano sobór trydencki, na którym potępiono protestantów, uznając ich za heretyków. Sformułowano dogmaty wiary, wprowadzono obowiązek...

Podobne wypracowania