Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Synod w Clermont w 1095 r. i apel papieża Urbana II

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Od początku swojego pontyfikatu, czyli od roku 1088, Urban II zamierzał zrealizować niespełnione marzenie jednego ze swoich poprzedników - Grzegorza VII, dotyczące zbrojnej wyprawy na wschód. Miała ona wspomóc bizantyńskiego cesarza w walce z zagrażającymi jego państwu od wschodu Turkami Seldżuckimi, przy okazji wzmacniając pozycję papiestwa względem odwiecznego przeciwnika. Urbanowi II udało się kwestii posiłków dla Bizancjum porozumieć nawet z Aleksym Komnenem, ale faktyczne cele całego przedsięwzięcia były zgoła inne, niż te przedstawione w Konstantynopolu. Papież zdawał sobie doskonale sprawę z faktu, iż wizja samego udzielenia pomocy „schizmatykom ze wschodu” zapewne nie wywołałaby wśród zachodniego rycerstwa wymaganego entuzjazmu, więc zdecydował on połączyć misję posiłkową z zbrojną pielgrzymką do opanowanej przez Turków Ziemi Świętej. Perspektywa wojny za wiarę prowadzonej pod patronatem Rzymu na ziemiach muzułmańskich oraz możliwość szybkiego zdobycia na własność ziemi była dla rzesz bezrobotnych rycerzy europejskich wyjątkowo atrakcyjna.

Całość swoich planów Urban II podał do publicznej wiadomości podczas synodu w Clermont w roku 1095, na którym obecni byli, oprócz najwyższych dostojników...

Podobne wypracowania