Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Baśń - Jak napisać baśń? Reprezentatywny przykład baśni

Baśń o trzech siostrach
W dalekiej krainie Tysiąca Księżyców Odbijających się w Jeziorach mieszkały razem ze starą matką w chacie trzy siostry – Czarnowłosa, Białowłosa i Złotowłosa.

Pewnego dnia wybrały się na łąkę za lasem, który rósł nad jednym z jezior. Tam zbierały zioła, gdy nagle z jeziora wynurzyła się piękna, zwiewna postać kobieca. Była to legendarna królowa tysiąca księżyców odbijających się w jeziorach, która wieki temu nie mogąc patrzeć na zło pleniące się na ziemi, zamieszkała na dnie jednego z jezior.

Królowa poprosiła panny, by podeszły do brzegu i wyrzekła do nich:
- Śliczne panny, obserwuję was od pewnego czasu i widzę, że jesteście dobrymi istotami. W nagrodę możecie prosić mnie, o co chcecie, a ja spełnię wasze żądania.
- Ja chciałabym mieszkać w pięknym pałacu, całe dnie móc śpiewać i delektować się przepychem, który mnie otacza – rzekła Czarnowłosa.
- Dla mnie idealnym życiem byłoby mieszkać wśród drzew, słuchać śpiewu ptaków i tańczyć na wietrze – odezwała się następnie Białowłosa.
- A ja, proszę cię królowo o zdrowie dla mojej starej matki, by jeszcze długo mogła cieszyć się pięknym światem – oznajmiła Złotowłosa.
- Co wypowiedziałyście, tak się stanie – powiedziała tylko królowa i zniknęła w odmętach wody.

Wszystkie trzy siostry otrzymały to, o co prosiły królową tysiąca księżyców, jednak czy dało im to szczęście? Czarnowłosa została zamieniona w słowika i zamieszkała w domu bogatego człowieka, całe dnie śpiewając mu i mogąc patrzeć na przepych swego nowego domu. Białowłosa stała się drzewem rosnącym na polanie między innymi drzewami, gdzie mogła wreszcie słuchać całe dnie śpiewu ptaków, a  jej długie gałęzie tańczyły na wietrze.
Złotowłosa została w starej chacie razem z matką, która w zdrowiu przeżyła jeszcze wiele lat.

W bezwietrzne dni można było od strony jeziora, w którym panny spotkały królową, słowa piosenki, której słowa mówiły, że kto troszczy się jedynie o siebie, a jego marzeniem jest próżne życie, czeka go zasłużona kara.

Cechy charakterystyczne baśni:
- elementy świata fantastycznego
- czerpanie z ludowych podań i legend
- dobro zawsze zwycięża, a zło zostaje ukarane
- wyrażanie mądrości ludowej

Podobne wypracowania do Baśń - Jak napisać baśń? Reprezentatywny przykład baśni