Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Goethe „Król Olch” - opracowanie utworu

„Król Olch” jest pochodzącą z I połowy XIX wieku balladą, czyli utworem z pogranicza liryki i epiki, autorstwa Jana Wolfganga Goethego. Utwór ma budowę stroficzną, nastrój jest posępny, groźny i mroczny. Goethe, pisząc ten utwór wykorzystał starogermańską pieśń o królu elfów. 

Akcja utworu rozpoczyna się w zimową, śnieżną noc, kiedy ojciec z chorym synkiem na rękach pędzi przez las, by znaleźć kogoś, kto uratuje życie dziecka. Ciekawym zabiegiem zastosowanym przez pisarza jest zestawienie ze sobą świata realnego, reprezentowanego przez ojca, oraz fantastycznego, którego przedstawicielem jest mały chłopiec. To, co jawi się dziecku jako król Olch, który zaprasza go do swojego kraju, w którym będą się razem dobrze bawić, śpiewać i tańczyć:

„Chodź do mnie, mój chłopcze, dopóki masz porę.
Gdy chętnie nie przyjdziesz, toć gwałtem zabiorę”.

Ojcu natomiast jawi się jako ciemność, spowitą mgłą i drzewami, słyszy szeleszczący między w liściach wiatr, próbując uspokoić synka. Na nic się to jednak zdaje, kiedy dziecko krzyczy:

„Król Olszyn mnie dusi … mnie słabo … ja ginę…”

Goethe w...

Podobne wypracowania