Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Byron „Giaur” - bohaterowie. Charakterystyka

Giaur - bohater powieści poetyckiej Byrona jest typem bohatera romantycznego, jest samotny, nieszczęśliwie zakochany i wewnętrznie skomplikowany. W młodości jest bardzo zakochany w brance, Leili, która także odwzajemnia jego uczucia. Jak na bohatera romantycznego przystało, Giaur jest bardzo stały w uczuciach, kocha tylko raz. 

Nawet kiedy ukochana umiera, jego miłość i uczucie do niej nie maleje. Bohater cały czas wraca do przeszłości, rozpamiętuje utracone bezpowrotnie szczęście, wciąż  o niej rozmyśla. Jest wielkim indywidualistą, odznacza się od innych bohaterów. Jest tajemniczy, milczący, zamknięty w sobie. Bardzo mało o nim wiemy, czytelnik nie poznaje nawet jego prawdziwego imienia, dlaczego zawitał do Grecji, jak trafił do haremu Hassana. Giaur jest osobą bardzo samotną i wyobcowaną, nie akceptuje bowiem świata, w którym przyszło mu żyć. 

Walczy o wolność jednostki w nieprzychylnym dla niej środowisku, świecie. Nie potrafi pogodzić się z niesprawiedliwością i krzywdą jednostki, nienawidzi współczesnego mu świata, walczy z nim. Nienawiść oraz chęć zemsty doprowadziły bohatera do popełnienia zbrodni, nie przynosi mu to jednak ukojenia, wręcz przeciwnie, czyn ten podwaja w nim rozterki i dylematy wewnętrzne. Przywdziewa wtedy habit, jednak nie z powołania, nie wierzy już bowiem  w Boga, nie wypełnia obowiązków chrześcijańskich, stracił wiarę we wszystko. Giaur jest postacią tragiczną, gdyż do samej śmierci nie zaznał ukojenia ani spokoju. Odchodzi nie pozostawiając po sobie śladu, prosi bowiem, by na jego grobie nie wyryto żadnego nazwiska: ,,Gdy skonam, pogrzeb ubogi mnie sprawisz”.

Hassan -  bardzo bogaty Turek, basza. Miał swój harem, w którym więził gruzińską brankę Lellę. Kiedy bohater dowiaduje się o jej potajemnym związku z Giaurem, jego nadrzędnym celem staje się zemsta na niewiernej kochance oraz podstępnym innowiercy. Rozkazuje więc utopić Lellę a Giaura ściga, by odebrać mu życie. Ostatecznie ginie z rąk innowiercy, który na dodatek niszczy jego dom. 

Leila - Gruzinka, bardzo piękna, wzięta do niewoli przez Hassana. Z wzajemnością zakochuje się w Giaurze, co doprowadza do tragedii. Gniewny Hassan zleca jej zamordowanie poprzez utopienie, mszcząc się za jej niewierność.

Podobne wypracowania do George Byron „Giaur” - bohaterowie. Charakterystyka