Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Byron „Giaur” - bohaterowie. Charakterystyka

Giaur - bohater powieści poetyckiej Byrona jest typem bohatera romantycznego, jest samotny, nieszczęśliwie zakochany i wewnętrznie skomplikowany. W młodości jest bardzo zakochany w brance, Leili, która także odwzajemnia jego uczucia. Jak na bohatera romantycznego przystało, Giaur jest bardzo stały w uczuciach, kocha tylko raz. 

Nawet kiedy ukochana umiera, jego miłość i uczucie do niej nie maleje. Bohater cały czas wraca do przeszłości, rozpamiętuje utracone bezpowrotnie szczęście, wciąż  o niej rozmyśla. Jest wielkim indywidualistą, odznacza się od innych bohaterów. Jest tajemniczy, milczący, zamknięty w sobie. Bardzo mało o nim wiemy, czytelnik nie poznaje nawet jego prawdziwego imienia, dlaczego zawitał do Grecji, jak trafił do haremu Hassana. Giaur jest osobą bardzo samotną i wyobcowaną, nie akceptuje bowiem świata, w którym przyszło mu żyć. 

Walczy o wolność jednostki w nieprzychylnym dla niej środowisku, świecie. Nie potrafi pogodzić się z niesprawiedliwością i krzywdą jednostki, nienawidzi współczesnego mu świata, walczy z nim. Nienawiść oraz chęć zemsty doprowadziły bohatera do popełnienia zbrodni, nie przynosi mu to jednak ukojenia, wręcz przeciwnie, czyn ten podwaja w nim rozterki i dylematy wewnętrzne. Przywdziewa...

Podobne wypracowania