Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Hamlet” - charakterystyka Klaudiusza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Klaudiusz to niewątpliwie czarny charakter w dramacie Williama Szekspira pt.: „Hamlet”. To on jest czynnikiem wywoławczym, napędzającym motor wydarzeń. Gdyby nie popełnione przez niego morderstwo, nie byłoby gniewu i zemsty Hamleta, co stanowi główną oś kompozycyjną dramatu.

Klaudiusz zostaje królem Danii po tym, jak morduje ojca Hamleta, który wtedy rządził państwem. Nie jest to zabójstwo w afekcie, ale mord starannie zaplanowany. Klaudiusz wybiera moment, kiedy Hamlet (ojciec) śpi w ogrodzie, by potajemnie wlać mu do ucha truciznę, a potem powiedzieć, że mężczyznę ukąsił wąż. Jego postępek jest tym straszniejszy, że dopuścił się on bratobójstwa, wiązały go bowiem z Hamletem najbliższe więzy pokrewieństwa.

Klaudiusz nie był także wolny od obłudy. Pozornie bolał nad śmiercią brata, jednak nie miał oporów przed urządzeniem wesela z byłą żoną zamordowanego – Gertrudą – w miesiąc po pogrzebie. Jak widać, tak bardzo zależało mu na jak najszybszym przejęciu korony, że nie uszanował nawet żałoby.

Jako politykowi nie można mu jednak odmówić sprytu i przedsiębiorczości. Co prawda, lubił zbytek, dobre jedzenie i picie, ale był także zręcznym dyplomatą, ułatwiło mu to zawarcie rozejmu z Norwegią,...

Podobne wypracowania