Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Żona modna” - charakterystyka porównawcza żony modnej i Pana Piotra

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Żona modna” to jedna z najbardziej znanych satyr Ignacego Krasickiego. W utworze autor krytykuje ślepe zapatrzenie na zagraniczne wzorce kulturowe i obyczajowe, co jest cechą tytułowej żony modnej. Jej mąż, pan Piotr, jest człowiekiem uległym i całkowicie podporządkowanym małżonce - przynajmniej do czasu. Oboje różnią się od siebie całkowicie. Jak to się stało, że tak różne osoby zawarły małżeństwo? Okazuje się, że pan Piotr skusił się na majątek żony, cztery wioski leżące przy granicy jego ziem, a ponadto, kiedy rozpoczął starania o pannę, nie chciał się już wycofywać, by nie sprawić jej przykrości. Zachował się bardzo honorowo, ale jednocześnie popełnił błąd.

Pan Piotr jest człowiekiem słabym, bezwolnym, nie ma własnego zdania, podczas gdy jego żona jest konsekwentna, wytrwała, wie, czego chce. Wymarzyła sobie męża, który  będzie spełniał jej zachcianki i realizuje te marzenia, nie bacząc na to, że wywraca życie szlachcica do góry nogami i rujnuje jego finanse.

Bohaterka odebrała zagraniczne wykształcenie w mieście, o wykształceniu pana Piotra niewiele wiadomo, ale od razu widać, że nie jest on obyty z najnowszymi trendami i francuskimi modami. To także zasadnicza różnica między małżonkami. Pan Piotr przywiązany...

Podobne wypracowania