Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Cudzoziemka” jako ilustracja freudowskiej psychoanalizy kompleksów

Koncepcja freudowskiej psychoanalizy do dziś cieszy się popularnością. Badanie ludzkiej psychiki poprzez analizę snów, wywoływanie skojarzeń, wydobywanie z podświadomości głęboko zepchniętych wydarzeń, należą do najważniejszych założeń tej koncepcji. Ważnym jej aspektem są także popędy, które jeśli nie są zgodne z zasadami społecznymi, także trafiają do sfery podświadomości. „Cudzoziemka” Marii Kuncewiczowej swoją budową przypomina seans psychoanalityczny. Dlaczego?

Opowieść o historii Róży Żabczyńskiej już poprzez swoją konstrukcję oscyluje między subiektywnością jej punktu widzenia, a obiektywnym sposobem postrzegania narratora czasu teraźniejszego (który w tym sensie wydaje się być terapeutą). Główna bohaterka poprzez metodę wolnych skojarzeń opowiada o swoim życiu. Sposób w jaki to robi oraz same wydarzenia, które zostały opowiedziane odsłaniają przed badaczem przyczyny problemów Róży Żabczyńskiej. W tym wymiarze przedstawiona opowieść przywodzi na myśl seans psychoanalityczny.

Bohaterka odkrywa wydarzenia, które kładą się cieniem na jej życiu nie tylko przed badaczem jej osobowości, ale także przed samą sobą. Każde wspomnienie pozwala na stopniowe uwalnianie z podświadomości zepchniętych...

Podobne wypracowania