Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tragizm Edypa i jego przyczyny - Sofokles „Król Edyp”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historię Edypa poznajemy z tragedii Sofoklesa zatytułowanej „Król Edyp” oraz z podań starożytnych Greków, które odnajdujemy w „Mitologii”.

Powszechnie Edyp uważany jest za postać tragiczną. Jego życie wypełnione było dramatycznymi zwrotami akcji i niespodziewanymi wydarzeniami. Bohater jako dziecko został porzucony przez rodziców, ponieważ obawiali się oni przepowiedni, według której syn miał zabić własnego ojca i poślubić matkę. Lajos i Jokasta postanowili więc okaleczyć dziecko i wysłać je na pewną śmierć. Ale chłopiec przeżył i został ocalony przez pasterzy.

Trafił do bezdzietnych władców Koryntu i zamieszkał z nimi. Po latach i on poznał przepowiednię dotyczącą swojego życia. Nie wiedząc, że dorastał u boku przybranych rodziców postanowił ich opuścić, aby nie spełniła się straszna klątwa. Udał się więc do Teb, nie mając pojęcia, że jest to jego miasto rodzinne. Po drodze zabił starca – zawadiakę, który okazał się Lajosem, jego ojcem. Gdy dotarł do Teb zmierzył się z okrutnym Sfinksem, siejącym strach pośród mieszkańców. Rozwiązał zadaną zagadkę, a w nagrodę otrzymał rękę Jokasty.

Nie domyślając się, że żyje z własną matką doczekał się potomstwa –...

Podobne wypracowania