Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tragizm Edypa i jego przyczyny - Sofokles „Król Edyp”

Historię Edypa poznajemy z tragedii Sofoklesa zatytułowanej „Król Edyp” oraz z podań starożytnych Greków, które odnajdujemy w „Mitologii”.

Powszechnie Edyp uważany jest za postać tragiczną. Jego życie wypełnione było dramatycznymi zwrotami akcji i niespodziewanymi wydarzeniami. Bohater jako dziecko został porzucony przez rodziców, ponieważ obawiali się oni przepowiedni, według której syn miał zabić własnego ojca i poślubić matkę. Lajos i Jokasta postanowili więc okaleczyć dziecko i wysłać je na pewną śmierć. Ale chłopiec przeżył i został ocalony przez pasterzy.

Trafił do bezdzietnych władców Koryntu i zamieszkał z nimi. Po latach i on poznał przepowiednię dotyczącą swojego życia. Nie wiedząc, że dorastał u boku przybranych rodziców postanowił ich opuścić, aby nie spełniła się straszna klątwa. Udał się więc do Teb, nie mając pojęcia, że jest to jego miasto rodzinne. Po drodze zabił starca – zawadiakę, który okazał się Lajosem, jego ojcem. Gdy dotarł do Teb zmierzył się z okrutnym Sfinksem, siejącym strach pośród mieszkańców. Rozwiązał zadaną zagadkę, a w nagrodę otrzymał rękę Jokasty.

Nie domyślając się, że żyje z własną matką doczekał się potomstwa – dwóch synów i córek. Dobrze mu się wiodło, ale niespodziewanie Teby zaczęły nawiedzać plagi i nieszczęścia. Edyp dowiedział się, że to kara za ojcobójstwo i kazirodztwo. Przerażony tym, co zrobił oślepił się i uciekł z miasta. Udał się do Kolmass i tam zmarł.

Edyp jest postacią tragiczną, ponieważ ciążyło nad nim fatum. Nie ważne gdzie by zamieszkał i co uczynił, przepowiednia i tak musiała się wypełnić. Chociaż wyrzucili go biologiczni rodzicie, choć on sam nie chciał dopuścić do strasznych zbrodni – klątwa i tak się ziściła. Najbardziej dramatyczne jest to, że bohater od samego początku, od dnia swoich narodzin był skazany na niepowodzenie i życiową porażkę. Taki przewidziano dla niego los i nic nie mogło tego zmienić. Jego tragizm polega też na tym, że musiał zmagać się z wyrzutami sumienia po zabiciu ojca i życiu z matką. Nie mógł sobie poradzić, dlatego dokonał samookaleczenia i opuścił miasto. Uważam, że główną przyczyną nieszczęśliwej historii Edypa jest ciążące nad nim fatum oraz podjęte przez niego i jego bliskich decyzje.

Historia bohatera tragedii Sofoklesa jest doskonałym przykładem na to, że życie człowieka jest niezależne od jego woli. Jakkolwiek próbowalibyśmy kierować swoim życiem, nie możemy zmienić przeznaczenia. Ludzie są wocec niego bezradni i bezbronni.

Podobne wypracowania do Tragizm Edypa i jego przyczyny - Sofokles „Król Edyp”