Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw zakładu Boga z diabłem w literaturze różnych epok - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw zakładu Boga z diabłem pojawia się już w Biblii. Jego realizacja widoczna jest w „Księdze Hioba”. Opowiada ona historię prawego i pobożnego człowieka, Hioba, który prowadził szczęśliwe życie. Na początku opowieści ma siedmiu synów i trzy córki, wielki majątek i szacunek ludzi. Każdego dnia dziękuje Bogu za wszystko, co ma w życiu. Jednak Bóg wystawia go na próbę wiary. Jednego dnia odbiera Hiobowi wszystko - bogactwo, rodzinę i szacunek. Mężczyzna nawet przez moment nie buntuje się przeciwko decyzji swojego Pana.

Odebranie Hiobowi rodziny i majątku było dopiero początkiem próby, na jaką wystawił go Bóg. W ciągu następnych dni na Hioba spadły kolejne nieszczęścia: dotknął go trąd, przyjaciele go zostawili. Hiob skarżył się na swoje cierpienie, ale nie złorzeczył Bogu. Nie było momentu, by zwątpił w sens działań swojego Stwórcy. Mimo tragicznej sytuacji wielbił i oddawał cześć Stwórcy. W końcu Bóg wynagrodził wiernemu męki, przywracając mu wszystko, co wcześniej odebrał. Cierpienie, które spadło na Hioba, uszlachetniło go jeszcze bardziej. W momencie straty wszystkiego, uświadomił sobie znaczenie tego, co mu odebrano. Mógł nadać swojemu życiu nową wartość.

W dramacie...

Podobne wypracowania