Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - Rola Sonii w przemianie Raskolnikowa. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rodion Raskolnikow i Sonia Marmieładowa są jak dwa przeciwieństwa – on wykształcony, choć nie ukończył studiów prawniczych, ona jest prostą dziewczyną, ze względu na biedę w domu rodzinnym nie miała szans na edukację. Raskolnikow jest ateistą, nie wierzy w Boga, kieruje się rozsądkiem, rozumem, działa w sposób przemyślany. Sonia jest z kolei osobą na wskroś wierzącą, czyta Pismo Święte, jest głęboko religijna. Raskolnikow jest człowiekiem pełnym sprzeczności, targają nim różne uczucia, ma skomplikowaną osobowość, niełatwo go przejrzeć. Sonia jest prostoduszna, szczera i nieśmiała, nie potrafi i nie chce ukrywać swoich uczuć. Oboje bohaterów powieści „Zbrodnia i kara” łączy ogromna bieda i odrzucenie społeczne, a na końcu – miłość i wspólna podróż na Syberię, dokąd Raskolnikow zostaje zesłany za podwójne morderstwo.

Raskolnikow po raz pierwszy spotyka dziewczynę, kiedy odwiedza jej umierającego ojca, byłego  urzędnika Marmieładowa. Sonia wywołuje zgorszenie wśród ludzi zebranych u jej rodziny – przyszła wyjątkowo wystrojona, w ubraniu, które świadczy o tym, w jaki sposób zarabia na życie. Sonia jest prostytutką. Dziewczynę onieśmiela tłum w skromnym pokoju zajmowanym...

Podobne wypracowania