Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Dumas „Hrabia Monte Christo” - recenzja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zemsta jest słodka… ten aforyzm, często powtarzany przez ludzi, znajduje swoje odzwierciedlenie w powieści „Hrabia Monte Christo” Aleksandra Dumasa. Jak mści się tytułowy bohater powieści Aleksandra Dumasa? Francuski pisarz pokazuje tematykę zemsty z wielu różnych stron, starając się przekazać czytelnikowi możliwie jak najbardziej pełny obraz.

Powieść „Hrabia Monte Christo” została napisana w połowie dziewiętnastego wieku. Dumas przenosi nas w świat ówczesnej Francji – Francji pełnej hipokryzji, ale także przepełnionej duchem Napoleona i żyjącą wydarzeniami związanymi z nim. Głównego bohatera powieści, Edmunda Dantesa, poznajemy w momencie, kiedy wchodzi w dorosłe i odpowiedzialne życie. Dantes zostaje kapitanem statku – ten awans społeczny umożliwia mu oświadczyny i zaślubiny z piękną ukochaną Mercedes. Jednak na horyzoncie pojawiają się nielojalni, zazdrośni przyjaciele… Jeden z nich, Fernando, trawiony nieposkromionym uczuciem do Mercedes pisze anonimowy donos na Dantesa. Młody małżonek zostaje aresztowany, chociaż jest niewinny, zostaje osadzony w zamku If. Odtąd rytm jego życia będą wyznaczać samotność i tęsknota, a sensem istnienia będzie nie tyle modlitwa o wolność, ile plany dotyczące działań po wyzwoleniu. Ale kogo Dantes spotka w więzieniu, czy uda mu się uciec z twierdzy i stać się właścicielem bajecznej fortuny? Czy misternie tkany plan zostanie zrealizowany? Doczytajcie sami…

Powieść czyta się niezwykle lekko. Na pochwałę zasługuje zwłaszcza język pisarza – prosty i przystępny, a jednocześnie bogaty w aforyzmy i trafne spostrzeżenia. Pisarz na łamach tej powieści wykazuje się bogatą wyobraźnią oraz trafnym dostrzeżeniem trudnych kwestii społecznych. Dogłębne charakterystyki bohaterów i przedstawienie ich w różnym świetle sprawiają, że powieść czyta się naprawdę zachłannie.

Podobne wypracowania