Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiesław Myśliwski „Kamień na kamieniu” - problematyka powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Wiesława Myśliwskiego pod tytułem „Kamień na kamieniu” to niezwykła opowieść o zwykłych ludziach. Książka Myśliwskiego swoją tematyką, jak i samą konstrukcją do złudzenia przypomina „Chłopów” Władysława Reymonta. W podobny sposób opisują one mieszkańców wsi, ich codzienne życie, zwyczaje, obrzędy, rzeczywistość, wytyczanie rytmu życia przez następujące po sobie pory roku i naturę zachowań.

Powieść Myśliwskiego to przede wszystkim powieść o chłopach i problemach, z którymi przychodzi im się na co dzień borykać. Znajdziemy tutaj też wątek poszukiwania samego siebie, swojej drogi życiowej. Mowa jest także o urbanizacji wsi i jej negatywnym wpływie na wszystkich mieszkańców wsi. Wszystko to w oprawie niezwykle realistycznej, prawdopodobnej.

Najważniejszym problemem poruszanym w powieści Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” jest życie chłopa, który w wyniku istnej rewolucji społecznej musi przystosować się do życia w warunkach dla niego zrozumiałych. Są to warunki stworzone przez człowieka. Chłop staje w obliczu urbanizacji, rozprzestrzeniania się miasta i nowoczesnych rozwiązań życia. Najbardziej charakterystycznym przykładem urbanizacji we wsi staje się nowo wybudowana szosa, która...

Podobne wypracowania