Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Ogniem i mieczem” - charakterystyka Bohuna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohun to najbardziej enigmatyczny spośród bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza, pt.: „Ogniem i mieczem”. Wzorowany na występujących w literaturze przygodowej „czarnych charakterach” jest tajemniczy i trudny do rozszyfrowania. Dla ukazania jego skomplikowanego charakteru wystarczy zestawić porywczość, której daje upust w walce z Polakami i niezwykłą przecież tkliwość i wierność wobec Heleny.

Pochodzenie Bohuna nie jest znane, on sam również nie zdradza swoich korzeni. Przewodniczy Kozakom jako podpułkownik, a wieści o jego sławie pobrzmiewają zarówno na Ukrainie, jak i w Rzeczpospolitej. Jest silny, dobrze zbudowany, zahartowany w bojach i licznych wojennych wyprawach kozackich.

Główną cechą charakteru Bohuna jest porywczość. Temperament i tzw. „gorąca krew” sprawiały, że jako mściciel był bezlitosny, jako żołnierz - okrutny, a w emocjach pochopny i nieprzejednany. Szybko przekonali się o tym Kurcewiczowie, którzy złamali dane mu słowo (obiecali mu rękę Heleny). Dowiedziawszy się o zdradzie, Bohun błyskawicznie dotarł do Rozłogów, gdzie zabił Kurcewiczów. Demoniczności jego figurze dodaje znajomość z Horpyną, starą czarownicą.

Bohun gwałtownie wyznaje uczucie...

Podobne wypracowania