Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Ojciec objaśnia” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz „Ojciec objaśnia” Czesława Miłosza wchodzi w skład tomu „Świat. Poema naiwne”. Cały tom charakteryzuje się nieuchwytną atmosferą pogody, zadziwiającą ze względu na otaczające poetę w trakcie jego tworzenia realia wojenne. Wiersze te stanowią jakby próbę odejścia od koszmarnej rzeczywistości i zamknięcia się w obrębie własnego umysłu, wspomnień i pozytwywnych myśli. Daje się w nich jednak wyczuć również pewną czającą się nieustannie atmosferę zagrożenia, jak gdyby całkowite odejście od rzeczywistości nie było możliwe.

„Ojciec objaśnia” podzielony jest na sześć strof. Każda z nich liczy cztery wersy o niedokładnych rymach nieparzystych (abab) w klauzulach.

Każda ze strof opisuje inną część Europy, na którą akurat spogląda ojciec. Wiersz wywołuje silną wizję mężczyzny, stojącego w oknie ze swoimi dziećmi i opowiadającego im o dalekim świecie. Autor stosuje malarskie chwyty, wspomianjąc o kolorach, dominujących w opisanych miejscach. Na podstawie wiersza można by niemalże je namalować.

Ojciec zaczyna od Warszawy, „miasta niestarego, ale bardzo sławnego”. Stolicę wyznacza świetlny promień, spadający z nieba i rozpraszający cienie niczym znak od Boga, wybierającego sobie to szczególne...

Podobne wypracowania