Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Kubiak - wiersze - ogólna charakterystyka

Tadeusz Kubiak był polskim poetą, satyrykiem i przede wszystkim autorem wierszy dla dzieci. Urodził się 16 maja 1924 roku w Warszawie, a zmarł 3 czerwca 1979 roku w Topoli. Znany jest także z tworzenia słuchowisk radiowych.

Na ogromną uwagę w jego twórczości zasługuje poezja dla dzieci. Kubiak pisywał wiele utworów na najmłodszych czytelników, między innymi zbiory wierszy „ Mam 3 lata: wiersze dla dzieci”. Jednym z najbardziej znanych wierszyków dla dzieci jest utwór zatytułowany „ Co się zwierzętom śni?”. Jest to próba odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule. Podmiot liryczny jest przekonany, że zwierzęta, podobnie jak ludzie śnią nocami. Według niego koń marzy, aby mieć skrzydła lub rozmiary słonia. Natomiast ogromny słoń ma dość swojej tuszy i nocami śni o tym, że jest maleńki jak myszka i może schować się w norce. A o czym śni myszka? Oczywiście o tym, że ma więcej siły i sprawności od kota, że gania go po domu i podwórku. Innym przykładem wiersza dla dzieci jest utwór „ Łyżwiarka”, którego głównym tematem jest zabawa na lodzie. Bohaterka doskonale potrafi jeździć na łyżwach, świetnie się bawi i cieszy zimową pogodą. Jest to wierszyk lekki i łatwy, zawierający wiele porównań i wyrazów dźwiękonaśladowczych. Takie organizowanie tekstu sprawia, iż dzieci są zainteresowane lekturą, ponieważ stanowi ona dla nich rozrywkę.

Warto jednak pamiętać, że Kubiak to nie tylko poeta dziecięcy. Znane są przecież także jego doskonałe utwory miłosne. Jednym z piękniejszych jest wiersz „ Snuć miłość 1966”, który już w tytule nawiązuje do dzieła wybitnego romantyka, Adama Mickiewicza. Tutaj jednak miłość przedstawiona jest zupełnie inaczej, może nawet ironicznie. Kubiak nie wychwala tego uczucia, nie odwołuje się do przeżyć duchowych ani metafizycznych. On oscyluje wokół fizycznego wymiaru człowieczeństwa, trochę zwyczajnego, brzydkiego. W jego wierszu nie otwiera się serce, tylko wargi i srom… Nie ma namiętności pięknej, a jedynie jałowa pościel, w której umierają kochankowie. Zupełnie inną koncepcję miłości ukazuje wiersz zatytułowany „ Noc”. Podmiot liryczny zwraca się do ukochanej kobiety, ponieważ chciałby ofiarować jej niebo, gwiazdy i księżyc. Stwierdza, że jego wybranka godna jest nawet słońca, ale mężczyzna nie chce złożyć takiego daru. Nie chce, ponieważ słońce odbierze mu noc a wraz z nią ukochaną kobietę. Utwór jest bardzo krótki, ale w piękny sposób ukazuje miłość mężczyzny do kobiety.

Jak widać Tadeusz Kubiak był poetą o rozmaitych zainteresowaniach. Pisywał wiersze dla dzieci, ale także utwory dla dorosłych.

Podobne wypracowania do Tadeusz Kubiak - wiersze - ogólna charakterystyka