Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - Dom rodzinny w życiu człowieka - refleksje po lekturze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dom rodzinny w życiu każdego człowieka jest podstawą. Jeżeli coś w tej podstawie jest nieprawidłowego, wtedy osoba w nim zamieszkująca nie jest w pełni sobą. Tak zdawałaby się mówić Jurgielewiczowa, takie byłoby przesłanie powieści „Ten obcy”. Autorka w swojej książce ukazuje kilka rodzajów domów rodzinnych: dom Uli Zalewskiej, dom Pestki oraz dom „tego obcego” - Zenka Wójcika.

Szczególnym przypadkiem domu rodzinnego jest dom Uli. Dziewczyna nie wychowuje się pod opieką ojca, a ciotek. Jej matka umarła. Ula przez brak rodzinnego ciepła ze strony ojca czuje się niedowartościowana, niepełna. Myśli, że jej rodzic jej nie kocha. Sama pozwala sobie trwać tym przekonaniu. Z ojcem spędza jedynie wakacje. Jej ojciec jest lekarzem. „Postanowiła już dawno, to znaczy zaraz po przyjeździe na wakacje, że będzie się stosowała do wszelkich życzeń ojca, ale nie zrobi nigdy żadnego kroku, żeby przekroczyć mur, który ich dzielił.”

Jurgielewiczowi wskazuje, że takie rozwiązanie sytuacji nie jest rozwiązaniem problemu, ale omijanie go na wszelkie możliwe sposoby. Na dodatek osoby uwikłane między sobą tak trudne relacje nie są szczęśliwe. Dom rodzinny wtedy jest pełny, gdy nie ma w nim niedomówień,...

Podobne wypracowania