Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie - opracowanie legendy o powstaniu państwa polskiego

Legenda o trzech braciach dostarcza nam ważnej wiedzy o pochodzeniu kraju i jego początkach. Dowiadujemy się, jak powstało państwo polskie, dlaczego naszym godłem jest orzeł, a także skąd wzięła się nazwa Gniezno i czemu było ono pierwszą stolicą państwa polskiego.

Legenda ta opisuje również pierwsze dzieje innych ludów słowiańskich, takich jak Rosjanie i Czesi. Kraje te były kiedyś bardzo mocno ze sobą związane, ponieważ ich władcy połączeni byli więzami braterskiej krwi.

Dzięki opowieści o trzech braciach poznajemy własną przeszłość, bo dowiadujemy się, w jaki sposób powstało nasze państwo. W każdej legendzie istnieją jednak elementy fikcyjne. Legendy, podobnie jak baśnie, były tworzone przez ludzi w celu wyjaśnienia pewnych wydarzeń i zjawisk.

Praojcem Polaków był Lech, który wraz ze swoimi braćmi wyruszył w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na zbudowanie osady. Długo szli, a w końcu dotarli do wspaniałej krainy, która najbardziej spodobała się Lechowi.

Znajdowały tam się jeziora pełne ryb i zielone pagórki. Na jednych z nich było orle gniazdo, a w nim piękny ptak. Rus chciał go zabić, jednak Lech powstrzymał go przed tym. Uważał, że obecność orła jest dobrym znakiem i postanowił, że tam założy swój gród. Natomiast jego bracia powędrowali dalej. Czech na południe, gdzie założył Czechy, Rus na wschód, gdzie powstała Ruś.

Dobrze żyło się Lechowi i jego plemieniu w nowym grodzie. Biały orzeł, którego władca ujrzał, gdy przybył na te tereny, stał się godłem nowego państwa. Tak postanowił Lech. Od wieków orzeł w koronie jest naszym symbolem narodowym. Lech swój gród nazwał Gnieznem na cześć orlego gniazda.

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie jest bardzo interesującą i pouczającą opowieścią. Historia nie wyjaśnia wszystkich zdarzeń, wielu rzeczy ze swojej przeszłości nie wiemy. Właśnie legenda jest doskonałym sposobem na poznanie i odkrycie swoich korzeni.

Legenda o trzech braciach jest nie tylko ciekawa, ale przede wszystkim wartościowa ze względu na historię, którą opowiada.

Podobne wypracowania do Legenda o Lechu, Czechu i Rusie - opracowanie legendy o powstaniu państwa polskiego