Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Granica” - charakterystyka Justyny Bogutówny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Justyna Bogutówna jest jedną z głównych bohaterek powieści Zofii Nałkowskiej pt.: „Granica”. Pochodzi z biednej rodziny, jej matka była kucharką w domu Ziembiewiczów, gdzie poznała Zenona. Ojca nie znała, samotnie wychowała ją matka, którą dziewczyna bardzo kochała.

Justyna była osobą wrażliwą i delikatną, dlatego tak szybko zakochała się w Zenonie. Ich znajomość urwała się, gdy Zenon wyjechał na studia do Paryża. Justyna jednak miała nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczy ukochanego. Tak też się stało. Po powrocie Zenona młodzi zaczęli się znowu spotykać, w konsekwencji czego Justyna zaszła w ciążę. Ziembiewicz jednak nie chciał tego dziecka, jak i związku z biedną dziewczyną. Zapłacił jej za zabieg usunięcia ciąży, co Justyna bez zastanowienia zrobiła; tym bardziej, że wiedziała o związku Zenona z Elżbietą.

Wydarzenie to nie pozostało bez wpływu na dalsze życie dziewczyny. Zaczęły ją dręczyć wyrzuty sumienia. Wpadła w depresję, co okazało się preludium do choroby psychicznej. Justyna nie miała już nikogo, matka krótko przed tym wydarzeniem zmarła. Z pomocą przyszła jej Elżbieta, żona Zenona. Pełna współczucia dla skrzywdzonej przez jej męża dziewczyny, czuje się w obowiązku zaopiekować się Bogutówną. Pomaga...

Podobne wypracowania