Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Granica” - charakterystyka Justyny Bogutówny

Justyna Bogutówna jest jedną z głównych bohaterek powieści Zofii Nałkowskiej pt.: „Granica”. Pochodzi z biednej rodziny, jej matka była kucharką w domu Ziembiewiczów, gdzie poznała Zenona. Ojca nie znała, samotnie wychowała ją matka, którą dziewczyna bardzo kochała.

Justyna była osobą wrażliwą i delikatną, dlatego tak szybko zakochała się w Zenonie. Ich znajomość urwała się, gdy Zenon wyjechał na studia do Paryża. Justyna jednak miała nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczy ukochanego. Tak też się stało. Po powrocie Zenona młodzi zaczęli się znowu spotykać, w konsekwencji czego Justyna zaszła w ciążę. Ziembiewicz jednak nie chciał tego dziecka, jak i związku z biedną dziewczyną. Zapłacił jej za zabieg usunięcia ciąży, co Justyna bez zastanowienia zrobiła; tym bardziej, że wiedziała o związku Zenona z Elżbietą.

Wydarzenie to nie pozostało bez wpływu na dalsze życie dziewczyny. Zaczęły ją dręczyć wyrzuty sumienia. Wpadła w depresję, co okazało się preludium do choroby psychicznej. Justyna nie miała już nikogo, matka krótko przed tym wydarzeniem zmarła. Z pomocą przyszła jej Elżbieta, żona Zenona. Pełna współczucia dla skrzywdzonej przez jej męża dziewczyny, czuje się w obowiązku zaopiekować się Bogutówną. Pomaga jej znaleźć pracę. Justyna jednak ze względu na swój stan psychiczny zaniedbuje obowiązki, przez co traci kolejne posady. Dziewczynie nie jest w stanie nikt pomóc. Jest załamana i nie widzi sensu życia. Nawet Zenon nie jest w stanie jej pocieszyć – to przecież przez niego znalazła się w takim stanie. Justyna coraz częściej myśli o samobójstwie. Ostatecznie przyczynia się do śmierci Zenona, oblewając jego twarz kwasem.

Justyna była bardzo samotna. Tak naprawdę po śmierci matki nie miała nikogo bliskiego. Mężczyzna, którego kochała, wybrał inną, a ją pozbawił prawa do posiadania dziecka. Wychowanie w niepełnej i biednej rodzinie składa się na jej losy jako dorosłej już kobiety. Justyna jest dobra i wrażliwa, ale nie posiada umiejętności kierowania własnym życiem i pozwala to robić innym. Nie potrafi też zawalczyć o swoje. Zbyt łatwo ustępuje Zenonowi w sprawie usunięcia ciąży. Wszystkie te czynniki wpłynęły na jej tragiczną sytuację i fakt, że stała się bardzo nieszczęśliwa.

Podobne wypracowania do Zofia Nałkowska „Granica” - charakterystyka Justyny Bogutówny