Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - opis sklepu Wokulskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lalka to powieść autorstwa Bolesława Brusa - pozytywistycznego powieściopisarza i publicysty. Jego prozatorska twórczość jest zaliczana do najwybitniejszych osiągnięć literatury polskiej. Oscylowała ona wokół takiej tematyki jak krzywda społeczna, nierówność warstw czy tragiczne losy ludzkie. Bolesław Prus na łamach „Lalki” bardzo dokładnie opisuje ówczesną Warszawę. Autor jest tak dokładny, że powieść można potraktować niemalże jako przewodnik po stolicy.

Opis sklepu Wokulskiego znajduje się w X rozdziale. Sklep opisuje Rzecki w „Pamiętniku starego subiekta” - seria rozdziałów wplecionych w akcję „Lalki”, których narratorem jest doświadczony subiekt i przyjaciel Wokulskiego - Stanisław Rzecki. W swoich wspomnieniach wraca on do czasów, zanim rozpoczęła się akcja powieści, komentuje wydarzenia rozgrywające się w powieści i pojawiające się w niej postacie.

Na początku Rzecki opisuje Wokulskiego, który po powrocie do Warszawy znajduje odpowiednie miejsce na sklep i urządza pomieszczenia. Zagospodarowanie wszystkich pokoi było przemyślane, każdy przedmiot miał określone miejsce, na którym nie znalazł się bez powodu, albowiem spełniał określone funkcje. Wystrój...

Podobne wypracowania