Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mark Twain „Pamiętniki Adama i Ewy” - motyw pracy - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pamiętniki Adama i Ewy” Marka Twaina zostały ustylizowane na wspomnienia Pierwszych Rodziców z czasów ich „zagospodarowywania się” w nowo stworzonym przez Boga świecie, powtarzają więc dosyć wiernie historię znaną powszechnie z pierwszej księgi Starego Testamentu.

Z Biblii wiemy więc, iż Bóg nakazał ludziom pracę na powierzonej im ziemi tak, by czynić ją sobie poddaną. Adam pierwotnie gorliwie wykonuje ów nakaz, orząc, siejąc i zbierając plony przez sześć dni w tygodniu, dnia siódmego zaś odpoczywając na pamiątkę święta, jakim Bóg uczcił zakończone przez siebie dzieło w postaci świata, zamieszkujących go ludzi i zwierząt. Wraz z pojawieniem się Ewy niedzielny odpoczynek staje się jednak udręką z powodu jej gadatliwości, skłonności do nadawania wymyślnych nazw wszelkim miejscom, stworzeniom i zjawiskom. Kobieta zadręcza Adama coraz to nowymi pomysłami na pomnażanie obojgu pracy poprzez opiekę nad zwierzętami, które doskonale radziłyby sobie bez ich pomocy. Dopiero z czasem wspólny odpoczynek zaczyna odpowiadać Adamowi na tyle, iż nie myśli o powrocie na pole uprawne z wytęsknieniem.

W „Pamiętnikach” znajdujemy w zasadzie niewiele wzmianek o pracy obojga bohaterów przy...

Podobne wypracowania