Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małgorzata Musierowicz „Ida sierpniowa”, „Kwiat kalafiora” - charakterystyka Idy Borejko

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ida jest drugą córką państwa Borejków – sympatycznego małżeństwa dwojga humanistów, seniorów rodu, który stał się głównym bohaterem cyklu autorstwa Małgorzaty Musierowicz zwanego „Jeżycjadą”. Tytuł sagi pochodzi od nazwy słynnego poznańskiego osiedla, którego przestrzeń jest elementem łączącym ze sobą wszystkie tomy jednej z najpopularniejszych serii powieści dla młodzieży na polskim rynku wydawniczym.

Po raz pierwszy rodzina Borejków pojawia się w trzecim tomie „Jeżycjady” zatytułowanym „Kwiat kalafiora”, który opowiada losy wkraczania w dorosłość i przeżywania pierwszej miłości przez najstarszą z sióstr, Gabrysię. Ida stała się natomiast główną bohaterką kolejnej części cyklu o znamiennym tytule „Ida sierpniowa”, której akcja rozpoczyna się na niefortunnych wczasach pod namiotami, na jakie Borejkowie udali się z córkami. Piętnastoletnia Borejkówna podejmuje decyzję o samotnym powrocie do domu jako miejsca zaopatrzonego w bieżącą wodę, wygodne łóżka i zabezpieczonego przez żarłocznymi komarami. Aby zapewnić sobie przetrwanie pod nieobecność rodziców, podejmuje pracę w charakterze damy do towarzystwa u pewnego...

Podobne wypracowania