Małgorzata Musierowicz „Ida sierpniowa”, „Kwiat kalafiora” - charakterystyka Idy Borejko
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Ida jest drugą córką państwa Borejków – sympatycznego małżeństwa dwojga humanistów, seniorów rodu, który stał się głównym bohaterem cyklu autorstwa Małgorzaty Musierowicz zwanego „Jeżycjadą”. Tytuł sagi pochodzi od nazwy słynnego poznańskiego osiedla, którego przestrzeń jest elementem łączącym ze sobą wszystkie tomy jednej z najpopularniejszych serii powieści dla młodzieży na polskim rynku wydawniczym.
Po raz pierwszy rodzina Borejków pojawia się w trzecim tomie „Jeżycjady” zatytułowanym „Kwiat kalafiora”, który opowiada losy wkraczania w dorosłość i przeżywania pierwszej miłości przez najstarszą z sióstr, Gabrysię. Ida stała się natomiast główną bohaterką kolejnej części cyklu o znamiennym tytule „Ida sierpniowa”, której akcja rozpoczyna się na niefortunnych wczasach pod namiotami, na jakie Borejkowie udali się z córkami. Piętnastoletnia Borejkówna podejmuje decyzję o samotnym powrocie do domu jako miejsca zaopatrzonego w bieżącą wodę, wygodne łóżka i zabezpieczonego przez żarłocznymi komarami. Aby zapewnić sobie przetrwanie pod nieobecność rodziców, podejmuje pracę w charakterze damy do towarzystwa u pewnego schorowanego profesora.
Na początku powieści poznajemy Idę jako bardzo sympatyczną, rezolutną i wiedzącą czego chce osobę, jednocześnie jednak – jak przystało na nastolatkę – bohaterka jest mocno zakompleksiona z powodu swojej zbyt szczupłej sylwetki i płomiennie rudych włosów odziedziczonych po ojcu. Paradoksalnie okazuje się jednak, że pomagając wnukowi swojego pracodawcy, który na skutek zniekształcenia twarzy przez chorobę pragnie ukryć się przed całym światem, Ida zapomina na chwilę o swojej „brzydocie” i zdaje sobie sprawę z tego, że największą wartością jest jej osobowość, nie zaś wygląd.
W dalszych częściach „Jeżycjady” Ida zachowa swoją młodzieńczą energię, stanowczość i specyficzne poczucie humoru, nastąpi jednak znacząca metamorfoza wyglądu bohaterki, zapoczątkowana w końcowych rozdziałach „Idy sierpniowej”, kiedy to na jednym ze spotkań ESD jego członkowie podjęli rezolucję o grupowym ścięciu włosów. Nowa, bardzo krótka fryzura uwydatniła piękny kształt twarzy dziewczyny i odsłoniła jej fascynujące oczy.
Od tego momentu chudy rudzielec zaczął zamieniać się w piękną kobietę, która z upodobaniem „łamała męskie serca i kręgosłupy”. Zniknął również jej chorobliwy wstręt do szpitali, Ida została bowiem lekarką i poślubiła kolegę po fachu – Marka Pałysa. Para doczeka się trójki dzieci – Józinka, Kazimierza (zwanego Ziutkiem) oraz Łucji, których perypetie możemy śledzić w kolejnych tomach sagi.
Podobne wypracowania do Małgorzata Musierowicz „Ida sierpniowa”, „Kwiat kalafiora” - charakterystyka Idy Borejko
- Carpe diem - Motyw carpe diem - opracowanie na podstawie wiersza „Daremne żale” Asnyka oraz i innych utworów literackich
- Jan Kasprowicz „Święty Boże” - interpretacja, opracowanie wiersza
- Obraz życia dzieci wiejskich w XIX wieku na podstawie utworów: „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Janko Muzykant” Henryka Sienkiewicza, „Antek” Bolesława Prusa
- Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni”, „Przedwiośnie” - Tomasz Judym i Cezary Baryka - charakterystyka porównawcza
- Aleksander Fredro „Zemsta” - komizm postaci w „Zemście”
- Współczesność - charakterystyka epoki
- Rola poety i poezji w literaturze - rozwiń temat w nawiązaniu do wybranych przykładów
- Antoni Czechow „Śmierć urzędnika” - streszczenie skrótowe
- Henryk Sienkiewicz „Janko Muzykant” - ocena noweli. Recenzja
- Sofokles „Antygona” - charakterystyka porównawcza Hajmona i Kreona
- Wespazjan Kochowski - biografia, życiorys
- Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Pana Młodego
- „Don Kichot z La Manczy” - Donkiszoteria była, jest i będzie - mój głos w sprawie postawy Don Kichota
- Maria Konopnicka „A kto Ciebie będzie złotem” - interpretacja i analiza utworu
- Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” - opracowanie opowiadania
- Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Żyda
- Zofia Nałkowska „Medaliony” - kogo i o co oskarża Nałkowska w „Medalionach”?
- Motyw anioła w literaturze - opracowanie
- Romeo i Julia jako kochankowie wszech czasów - koncepcja miłości przedstawiona w dramacie Szekspira „Romeo i Julia” oraz innych utworach literackich
- Legenda o Warsie i Sawie - streszczenie