Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leon Kruczkowski „Niemcy” - charakterystyka Berty Sonnenbruch

Berta Sonnenbruch to żona Waltera, matka Willego, Ruth i poległego w walce Eryka. Od wielu lat jeździ na wózku inwalidzkim. Jest wielką zwolenniczką faszyzmu i dlatego też najbardziej kocha syna Willego, który podziela jej poglądy. Wyraźnie go faworyzuje. W jej przekonaniu to bardzo dobry człowiek. Do śmierci Eryka nie podchodzi zbyt sentymentalnie. Wierzy bowiem, że zginął w słusznej sprawie. Walczył przecież w interesie Niemiec, by to one panowały w całej Europie. Do męża odnosi się krytycznie. Uważa, że przynosi on wstyd rodzinie.

Berta przywiązuje dużą wagę do rzeczy materialnych. Bardzo cieszy się z naszyjnika, który dostała od syna. Nie wie jednak, że ten wykorzystał kobietę, która szukała u niego pomocy i kupił od niej drogocenny naszyjnik za bezcen. W dodatku dał jej złudne nadzieje, iż jej syn żyje. Naprawdę, osobiście go zamordował.

Zaskakujące było zachowanie się tej postaci jako kobiety, podczas wizyty Petersa. Nie okazała żadnego współczucia dla przyjaciela rodziny sprzed lat, gdy ten szukał pomocy u Sonnenbruchów. Była niezwykle oburzona, gdy Ruth pozwoliła gościowi zaczekać na nich w domu, dopóki nie wrócą z jubileuszowych uroczystości Waltera. Nie rozumiała sytuacji i wsparcia szukała u syna, który jednak nic w tej sprawie nie wskórał. Gdy zorientowała się, że córka wcześniej od wszystkich wróciła do domu, by pomóc Petersowi, nie mogła ukryć złości: „To okropne! Ohydne! Nie mogę w to uwierzyć!”.

Zaskakujące było również to, jak bardzo zależało jej na ujęciu Joachima Petersa. Do końca żywiła nadzieje na to, że zostanie złapany: „Miejmy nadzieję, że ten Peters nie zajdzie już daleko. Widziałeś, w jakim był stanie. Jestem pewna, że wkrótce będzie ujęty. Ludzi gotowych pomagać przestępcom nie mamy na szczęście zbyt wielu, nie, to są zupełne wyjątki”.

Berta zaskakuje chłodem i wyrachowaniem w sytuacjach, kiedy wydawać by się mogło, że odezw się w niej choć namiastka delikatności kobiecej i czułość matki. Nie przejmuje się ona zbytnio zabraniem córki przez policję. Wie, że nie wróci ale nie wzrusza jej to. Jest pozbawiona jakichkolwiek uczuć.

Berta Sonnenbruch to postać, w której trudno znaleźć pozytywne cechy. W dramacie dała się poznać jako kobieta bezwzględna i stanowcza, szerząca zło i pochwalająca je. Zdecydowanie jest postacią negatywną.

Podobne wypracowania do Leon Kruczkowski „Niemcy” - charakterystyka Berty Sonnenbruch