Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Albert Camus „Dżuma” - Czy człowiek może być mocniejszy od dżumy? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Dżuma” Alberta Camus to powieść o zmaganiu się człowieka ze złem, z przeciwnościami losu, swoimi słabościami. Tytułowa choroba to przykładowe zagrożenie dla ludzkiego życia i godności. Nie ma na nią lekarstwa, przychodzi niespodziewanie i zbiera tragiczne żniwo. Człowiek jest wobec niej niemal bezsilny. Ale tak jak organizmy niektórych ludzi okazują się odporne na dżumę i potrafią zwalczyć śmiertelne zarazki, tak dusze niektórych potrafią oprzeć się złu.

W dosłownym sensie – człowiek nie ma mocy nad dżumą, choroba atakuje niespodziewanie, a jej ofiarami padają zarówno starzy, jak i dzieci, mężczyźni, kobiety, słabi i – zdawałoby się – w pełni sił. Nikt nie może czuć się bezpieczny, kiedy wokół panuje epidemia. Ale to nie znaczy, że człowiek nie może z dżumą walczyć. Doskonałym przykładem takiej postawy jest miejscowy lekarz, doktor Rieux, a także gość w Oranie, Tarrou. Doktor Rieux dysponuje bardzo ograniczonymi środkami w walce z chorobą. Mimo jego wysiłków zdecydowana większość pacjentów umiera. A jednak lekarz nie ustaje w swoich zmaganiach. Na zastrzeżenia Tarrou: „(...) Ale pańskie zwycięstwa zawsze będą tymczasowe, tylko tyle”, odpowiada z przekonaniem: „(...) Zawsze, wiem o...

Podobne wypracowania