Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hierarchia wartości w życiu człowieka - opracowanie


Każdy z nas ma własną hierarchię wartości. Według niej żyje i podejmuje decyzje przez całe życie.
   
Wartości są nam wpajane od najmłodszych lat, dlatego też najczęściej wynosimy je z domu rodzinnego. To rodzice pokazują i objaśniają nam świat, uczą co jest dobre, a co złe. Dzięki temu zdobywamy wiedzę o tym, jak powinnyśmy postępować i żyć.
   
Hierarchia wartości to zasady, które człowiek stosuje w swoim życiu. Niektóre wartości są ważniejsze, inne mniej. Wszystko to zależy od naszego światopoglądu i spojrzenia na świat. Dla niektórych ludzi najbardziej istotna jest miłość, dom i rodzina. Starają się znaleźć ukochaną osobę i szczęśliwie przeżyć z nią swoje  życie. Dla innych liczy się kariera i pieniądze. Cały swój czas poświęcają pracy, kształcą się, dbaj o swój rozwój. Jeszcze inni za najważniejszą życiową wartość uznają Boga i wiarę, bo dzięki nim ich życie jest lepsze i ma sens.
   
Istnieje wiele wartości, a każdy człowiek może uznawać je za ważne lub nieistotne. Myślę jednak, że posiadanie własnej hierarchii wartości jest niezbędne, by być dobrym i uczciwym człowiekiem. Dzięki wpojonym zasadom wiemy, jak się zachować, co nam wolno, a czego nie powinnyśmy robić.
   
Człowiek jest wartościowy tylko wtedy, gdy żyje zgodnie z wyznaczonymi celami i zasadami. Hierarchia wartości jest niezbędna, by przeżyć swoje życie dobrze i uczciwie. Każdy z nas wyznaje jakieś wartości i zawsze powinien się nimi kierować. Nie wyobrażam sobie, jak wyglądałby nasz świat, gdyby nie istniały żadne normy, nakazy oraz wartości. Ludzie przypominali by zwierzęta, a jedynie co by nimi kierowało to instynkt. Posiadanie moralnych przekonań wyróżnia nas spośród innych gatunków. Możemy wymienić wiele wartości, takich jak rodzina, miłość, przyjaźń, pieniądze, kariera, wiara albo zdrowie. Wszystkie one są niezwykle ważne. Można powiedzieć, że stanowią wskazówki dotyczące tego, jak należy żyć i czym się kierować.

Podobne wypracowania do Hierarchia wartości w życiu człowieka - opracowanie