Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kordian jako spiskowiec. Scharakteryzuj

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kordiana, czyli tytułowego bohatera dramatu Juliusza Słowackiego, poznajemy, kiedy jest on piętnastoletnim młodzieńcem. Początkowa postać ta pogrąża się w bólu istnienia, odpychając od siebie każdą radość. Może nawet wydawać się, że jego życie zostanie prędko zakończone, gdyż niewątpliwie przeżywa on wielkie cierpienia. Jednakże udaje mu się odnaleźć ideę, która nada sens podejmowanym przezeń działaniom.

Kordian - spiskowiec, to ostatni etap przemiany głównego bohatera. Wcześniejsze doświadczenia będące jego udziałem - fałszywa miłość, poznanie lekceważącego stanowiska papieża wobec Polski, ale także zdobycie Mont Blanc - doprowadziły do tego, że w młodzieńcu uformowała się postać o niezwykle silnym charakterze, której celem stało się ocalenie ojczyzny. Czy tak było naprawdę?

Bohater dramatu Juliusza Słowackiego dał się ponieść swoim szlachetnym zamiarom. Podjął przecież decyzję, że wyeliminuje cara samodzielnie, wbrew woli innych spiskowców. Wszystko przebiegało doskonale na płaszczyźnie planowania, bo w konfrontacji z prawdziwym czynem Kordian okazał się bezradny, jak kiedyś, gdy miał piętnaście lat. Ponownie nie potrafił podjąć decyzji, a jego sumienie wciąż ścierało się z możliwymi konsekwencjami. Moralność i etyka nie pozwoliły...

Podobne wypracowania