Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Omyłka” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem oraz narratorem pierwszoosobowym noweli Prusa jest siedmioletni Antek. Taki rodzaj narracji powoduje, że wydarzenia utworu są prezentowane i wyjaśniane z perspektywy dziecka, a w dodatku z bliżej nieokreślonej przeszłości. Jego rozumienie spraw dorosłych jest wiec niepełne, ponieważ nie może wszystkiego rozumieć.

Antoś jest dzieckiem dociekliwym, które spokojnie obserwuje fakty i stara się wysnuwać z nich wnioski.

Matka Antosia jest osobowością, do której lgną ludzie. Dowiadujemy się, że to kobieta bardzo energiczna, zaradna, cechująca się dobrocią i mądrością. Takie zalety sprawiają, że mieszkańcy miasteczka chętnie przebywają w jej towarzystwie oraz chętnie zwracają się do niej o pomoc lub radę. Zdecydowanie ta bohaterka darzona wielkim szacunkiem jest autorytetem dla innych. Ta emanująca dobrem osobowość przyciąga do siebie również przedstawicieli wyższych klas, którzy chętnie spędzają czas w jej domu na spotkaniach towarzyskich.

Brat Antka, Władek, to student medycyny, jest więc dużo starszy od głównego bohatera. Niewiele o nim wiadomo. Gdy wybucha powstanie styczniowe, zaciąga się do wojska i bierze czynny udział w walce o niepodległość kraju. Podczas walk zostaje ranny,  zostaje uratowany...

Podobne wypracowania