Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wywiad ze znanym pisarzem na podstawie jego biografii - przykład

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Człowiek-zagadka. Aleksander Głowacki czy Bolesław Prus?

- Tadeusz Boy-Żeleński napisał o Panu, że jest Pan postacią bez biografii, tajemniczą i zakonspirowaną, bo nawet na pańskich podobiznach oczy pozostają przysłonięte ciemnymi szkłami binokli. Z czego wynika ta niechęć do afiszowania się z własną prywatnością?

- Przede wszystkim zawsze byłem chorobliwie wręcz nieśmiałym człowiekiem. Towarzystwo, zwłaszcza większe, było dla mnie niesłychanie krępujące, kiedy tylko mogłem, unikałem więc takich sytuacji. Nawet spotkania autorskie za każdym razem stawały się dla mnie czymś tak nieprzyjemnym, że chciałem, by jak najszybciej dobiegały końca.

- Skąd pomysł na pseudonim Prus i od kiedy zaczął Pan go używać?

- Po powstaniu styczniowym, w którym zostałem ranny i trafiłem do niewoli rosyjskiej. Potem próbowałem studiować na Wydziale Matematyczno-Fizycznym w Warszawie, ale brak środków do życia i ciągły przymus podejmowania pracy zmusiły mnie do porzucenia uczelni. Po wyjeździe z Warszawy imałem się różnych zajęć, ale przez cały czas dokształcałem się i rozwijałem intelektualnie. Gdy znów znalazłem się w stolicy rozpoczął się dla mnie okres pisarski i wtedy właśnie postanowiłem publikować pod pseudonimem. „Prus”...

Podobne wypracowania