Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wizerunek kobiety w literaturze i sztuce renesansu i baroku. Opracuj temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Średniowiecze tonące w pobożności i wielkim strachu przed piekłem, uznało, że kobieta jest jedną z pokus, które sprowadzają człowieka, czyli mężczyznę na drogę grzechu i zatracenia. Taki wizerunek został zmieniony zupełnie przez racjonalną epokę odrodzenia.

W sztuce renesansu, co doskonale odzwierciedla malarstwo, chciano ukazać piękno jej powierzchowności jako doskonałość formy ciała ludzkiego. Obok realistycznych portretów, malowanych głównie na zamówienie, pojawiały się postacie niewieście przedstawiane jako boginie świata starożytnego. I tak na przykład włoski malarz Sandro Botticelli jest autorem licznych prac, gdzie powab i cudowność kobiety przyobleczona jest  w postać bogini. Tak dzieje się na obrazach „Narodziny Wenus,” „Wenus i Mars”, „Wiosna czy Aten i centaur”.  Przedstawiano również piękno kobiecego ciała w aktach, jak na obrazie Dürera Adam i Ewa.

W literaturze odrodzenia kobieta była obiektem pożądania i miłości czy to fizycznej, czy duchowej, platonicznej albo spełnionej. Giovanni Boccaccio w nowelach Dekameron przedstawił niewiasty jako skore do uciech cielesnych, bardzo zmysłowych. Francesco Petrarca przedstawia w „Sonetach” wyidealizowany obraz...

Podobne wypracowania