Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Konopnicka „Dym” - streszczenie, opracowanie noweli

Maria Konopnicka, podobnie jak inni twórcy epoki pozytywizmu, jest często uznawana za autorkę piszącą utwory statyczne i nieciekawe, jednak odkładając na bok stereotypowe uprzedzenia, czytając uważnie i analizując dorobek pisarki, zauważymy, iż treści zawarte w utworach cechują się niesłychaną wnikliwością. Utwory takie jak „Dym” czy „Mendel gdański” napisać musiała osoba, którą życie wiele nauczyło i która poprzez radzenie sobie z problemami musiała dojść do cennej mądrości życiowej, opierającej się na niezgodzie na niesprawiedliwość i krzywdę bezbronnych.

Istotnie, życie Marii Konopnickiej nie należało do najłatwiejszych. Wcześnie wyszła za mąż, jednak małżeństwo nie spełniło jej oczekiwań. Jedyną pociechą była dla niej szóstka dzieci, za którymi wręcz przepadała. Twórczość Konopnickiej obfituje w wierszyki i nowele dla dzieci. Po rozstaniu z mężem musiała samotnie wychowywać swoje potomstwo, a jednocześnie być aktywną zawodowo. Podejmowała się prac guwernantki, krawcowej czy sprzątaczki. Mimo tych obowiązków znajdowała jeszcze czas na rozwój własnych zainteresowań.

Nieobce jej były problemy społeczne. Konopnicka angażowała się w rozmaite ruchy feministyczne (wydawała kobiece pisma...

Podobne wypracowania