Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Horacy i Kochanowski - bliskość wyznawanych wartości, światopoglądów i twórczości. Rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Horacy i Jan Kochanowski to dwaj wielcy poeci, którzy tworzyli w różnych epokach, ale ich sylwetki twórcze i światopoglądowe mają wiele cech wspólnych. Obaj zresztą są reprezentantami czasów rozumu – Horacy w czasach antyku rzymskiego, a Kochanowski w renesansie w Polsce.

Przede wszystkim Horacy jako wybitny poeta imperium rzymskiego był wzorem i mistrzem dla swego następny tworzącego około półtora tysiąca lat później. Kochanowski część swych dziełach wpisał w horacjanizm, czyli postawę nawiązującą do tej wypracowanej przez antycznego twórcę. Horacjanizm to wypadkowa dwóch filozofii antycznych – stoicyzmu i epikureizmu, co oznacza dominację poglądów takich, jak: unikanie przykrości w życiu, przejście do porządku dziennego nad niepowodzeniami i cierpieniem, umiar, zachowanie równowagi duchowej, zgoda z naturą. Taka wymowę mają zwłaszcza Pieśni Jana z Czarnolasu, ale i taką postawę przyjmował poeta w życiu osobistym.

Jeśli chodzi o gatunek liryki, to najsłynniejszymi dziełami Horacego są pieśni, które sam nazwał carmina. Pieśni to również jeden ze sztandarowych gatunków poezji uprawianych przez Kochanowskiego. W utworach tych obaj podejmowali różnorodną...

Podobne wypracowania