Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - charakterystyka porównawcza Ani i Maryli

Kiedy jedenastoletnia Ania przybyła do domu na Zielonym Wzgórzu, nic nie wskazywało na to, by miała tam zabawić na dłużej, a tym bardziej spędzić najszczęśliwsze lata swego życia. Po pierwsze dlatego, że nie była chłopcem, który mógłby pomóc niemłodemu już Mateuszowi w prowadzeniu gospodarstwa. Ale także dlatego, że jej nowi opiekunowie, szczególnie mająca jej zastąpić matkę Maryla, bardzo się różnili temperamentem od swej młodej podopiecznej.

Marylę i Anię dzieli bardzo wiele. Maryla ma już pięćdziesiąt lat i można powiedzieć, że jest starą panną, nigdy nie wyszła za mąż, nie miała też swoich dzieci, od lat mieszka razem z bratem na Zielonym Wzgórzu, prowadząc skromne gospodarstwo. Maryla była osobą bardzo rzeczową, skupiała się na codziennych sprawach, starała się żyć uczciwie, skromnie i oszczędnie. Jej wyobraźnia odnosiła się raczej do przewidywania następstw i skutków konkretnych działań, a marzenia ograniczały się do osiągalnych celów. Zupełnie pod tym względem nie przypominała skorej do różnych fantazji Ani. Dziewczynka, która bardzo wcześnie straciła rodziców, nie miała łatwego życia. Pocieszenia szukała w świecie fantazji, w który często uciekała przed przykrą rzeczywistością....

Podobne wypracowania