Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tułaczka Odyseusza - streszczenie, opracowanie. Wojna trojańska a tułaczka Odyseusza

Odyseusz, Herbert James Draper, Herbert James Draper Odyseusz i syreny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Można jednoznacznie stwierdzić, że gdyby nie mądrość i spryt mężnego Odyseusza, Grecy nigdy nie pokonaliby Trojan. Dziesięcioletnia, wyniszczająca do cna, wojna trwałaby pewnie jeszcze bardzo długo, gdyby nie inwencja króla Itaki. To właśnie on wpadł na pomysł skonstruowania i przyciągnięcia pod mury Troi wielkiego drewnianego konia.

Kiedy wojska greckie (pozornie) wycofały się, tym samym potwierdzając swoją porażkę, w obozie przeciwnika zapanowała ogromna radość i szczęście. Zaczęto się weselić i ucztować. Po Grekach nie było w końcu śladu, co więcej – przed murami stanął potężny koń. Nie namyślając się długo, Trojanie wciągnęli go do miasta, by złożyć z niego ofiarę bogom. Na nic zdały się prośby wieszczki Kasandry, radość przytłumiła zdrowy rozsądek zmęczonych wieloletnią walką wojowników. W nocy, gdy wszyscy posnęli, z drewnianej machiny wyszli greccy żołnierze i uczynili straszną rzeź w obozie nieprzyjaciela. Miasto zostało doszczętnie spalone. Ten triumf był możliwy dzięki zaradności i inteligencji przemyślnego Odyseusza. Niestety jego dalsze losy nie potoczyły się zbyt pomyślnie.

Kiedy mężni Achajowie byli już w swoich domach, witali się ze stęsknionymi rodzinami, Odyseusz błąkał się po morzach, pokonywał nieprzeliczone przeszkody, walczył...

Podobne wypracowania