Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Koncepcje naprawy Polski przedstawione w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W powieści „Przedwiośnie” Stefan Żeromski ukazał sytuację państwa polskiego, które odzyskało niepodległość po wielu latach niewoli. Polska znalazła się w nowej sytuacji, ponieważ do tej pory była podległa trzem zaborcom. Kraj był podzielony i nierównomiernie się rozwijał, panowały różnice narodowościowe i poglądowe, trzeba więc było na nowo się zjednoczyć i odbudować polskość, zadbać o odrodzenie ekonomiczne, społeczne, polityczne. Rząd w kraju zmieniał się często, Polacy borykali się z wieloma problemami, sam fakt odzyskania niepodległości wywołał euforię, ale wkrótce pierwsza radość opadła i trzeba było zabrać się do pracy. Sytuację odradzającego się państwa polskiego Żeromski przedstawił za pomocą metaforyki przedwiośnia, jako pory roku symbolizującej etap przejściowy między zimą a wiosną. Autor „Przedwiośnia” pokazuje nam trzy koncepcje naprawy Polski, które proponują różni bohaterowie tej powieści.

Stan, w jakim znajduje się społeczeństwo, próbuje opisać w swej książce jeden z bohaterów - Szymon Gajowiec. Jest to urzędnik Ministerium Skarbu w Warszawie, przyjaciel rodziny głównego bohatera powieści. Na co dzień urzęduje jako minister, a dodatkowym jego zajęciem jest praca nad książką...

Podobne wypracowania