Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - Widzenie księdza Piotra - interpretacja i analiza fragmentu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Widzenie księdza Piotra to scena analogiczna, a zarazem przeciwstawna, do Wielkiej Improwizacji Konrada. Postawa księdza i romantycznego poety znajdują się na przeciwległych biegunach. Podczas gdy Konrad unosił się pychą, stawiał na równi z Bogiem i posuwał do bluźnierstw, ksiądz Piotr modlił się w pokorze. Konrad mówi:

„Ja czuję nieśmiertelność, nieśmiertelność tworzę,/ Cóż Ty większego mogłeś zrobić – Boże?”,

podczas gdy ksiądz Piotr nazywa siebie prochem i nawet nie śmie prosić Boga o odpowiedź:

„Panie! czymże ja jestem przed Twoim obliczem?/ Prochem i niczem”.

Do Konrada Bóg nie wypowiada ani słowa, nie daje mu żadnego znaku, nie objawia gniewu ani nie daje nadziei. Pokora księdza Piotra zostaje nagrodzona. Bóg zsyła mu profetyczną wizję. W mistycznym uniesieniu kapłan poznaje przyszłe losy swego kraju. Bóg obiecuje nadejście mesjasza, który zbawi Polskę i przyniesie jej wolność.

Postać owego zbawiciela jest tajemnicza. Objawia się ona księdzu wśród wywożonych na Syberię zesłańców. Gdy zrozpaczony mężczyzna pyta, czy Bóg pozwoli zginąć całemu narodowi, ukazuje mu się dziecko, o którym przepowiednia mówi:

„Z matki...

Podobne wypracowania