Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Golding - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodzony 19 września 1911 r. w Kornwalii, brytyjski pisarz i poeta, laureat Nagrody Bookera w 1980 r. i Nagrody Nobla w 1983 r. Jego ojciec był profesorem nauk ścisłych w lokalnej szkole i uważał samego siebie za racjonalistę. Jego matka prowadziła dom i mówiła o sobie jako feministka.

William Golding ukończył szkołę w Malboroug w Wiltshire, a po niej rozpoczął studia na uniwersytecie Oxfordzkim z zakresu biologii. Po dwóch latach przeniósł się na anglistykę. Poznał wtedy Adama Bittlestona, który w późniejszym czasie pomógł mu wydać jego pierwszy zbiór poezji (1934 r.). Zaczął też pisać sztuki teatralne, które sam wystawiał w małym londyńskim teatrze.

Walczył w czasie II wojny światowej w Royal Navy, ścigał niemieckiego pancernika „Bismarck”, a także dowodził okrętem podczas inwazji alianckiej w Normandii.

W 1954 r. stał się nagle sławnym pisarzem, za sprawą powieści „Władca much”. Książka szybko okazała się bestsellerem nie tylko w Anglii. Jest to powieść-refleksja na temat prawa przemocy, które panuje w świecie. Golding zobrazował je przy pomocy historii grupy rozbitków – dzieci, które uczą się żyć i funkcjonować w swojej społeczności i stopniowo...

Podobne wypracowania