Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Sołżenicyn - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Sołżenicyn to człowiek-legenda. Mimo iż minęło dopiero kilka lat od jego śmierci, swoją postawą nadal wzbudza liczne kontrowersje. Sołżenicyn stanowi ciekawy przykład fascynacji, jaką wywołać może nie tylko literatura, ale także jej twórca. Przeżycia Rosjanina są bowiem nie mniej ciekawe niż wydarzenia, które opisywał w swoich dziełach. Na szacunek zasługuje jego niezłomna postawa sprzeciwiająca się ideologii radzieckiej, a także determinacja oraz upór przy tworzeniu swoich dzieł. Wiadome jest, iż w więzieniach oraz obozach Sołżenicyn nie był w stanie spisywać swoich przemyśleń, dlatego ułożone zdania musiał zapamiętywać.

Urodzony w 1918 roku w okolicach Kaukazu, Sołżenicyn (według niektórych źródeł jego prawdziwe nazwisko to – Isaakowicz) w młodości przejawiał raczej zdolności matematyczne i lepiej czuł się w przedmiotach ścisłych, które też studiował, jednak równolegle był także słuchaczem wykładów z dziedzin humanistycznych – literatury oraz historii. Młodzieniec nie mógł jednak kształcić się długo, gdyż został w 1941 roku powołany do służby wojskowej i wysłany na front, gdzie wykazał się odwagą i męstwem, za co uhonorowany został licznymi odznaczeniami oraz awansami na wyższe stopnie...

Podobne wypracowania