Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Ogniem i mieczem” - wydarzenia historyczne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tło historyczne powieści „Ogniem i mieczem”, będącej pierwszą częścią Sienkiewiczowskiej Trylogii to wydarzenia, które miały miejsce w Rzeczpospolitej Obojga Narodów w wieku XVII, dokładnie między rokiem 1647 a 1651: powstanie kozackie na Ukrainie, śmierć króla Władysława IV i koronacja Jana Kazimierza, ważne bitwy: Żółte Wody, Korsuń, Piławice, także oblężenie Zbaraża. Historia w powieści mocno przeplata się z wątkami stricte fikcyjnymi. Podobnie jest z postaciami; obok historycznych pojawiają się wymyślone, choć dzięki kunsztowi narracyjnemu i artystycznemu pisarza ich status w powieści jest równy.

Najważniejszym wątkiem historycznym w „Ogniem i mieczem” jest bunt Kozaków na Ukrainie pod wodzą Bohdana Chmielnickiego. Było to największe powstanie przeciwko Rzeczpospolitej w dziejach kraju. Jego pretekst był błahy: Bohdan Chmielnicki popadł w ostry zatarg z sąsiadem, polskim szlachcicem - Czaplińskim, który oskarżył Chmielnickiego o zdradę. Ataman kozacki udał się do Tatarów, aby spór rozsądzić; uzyskawszy wsparcie postanowił o zbrojnym powstaniu przeciwko RP. W 1648 r. doszło do starcia pod Żółtymi Wodami, gdzie zginął syn dowodzącego armią Potockiego – Stefan. Kolejna,...

Podobne wypracowania