Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Dziennikarza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W bronowickiej chacie pojawia się wielu gości z miasta. Jednym z nich jest Dziennikarz – pracownik konserwatywnego „Czasu” i jeden z czołowych inteligentów ówczesnego Krakowa.

Już w pierwszej scenie obnażony zostaje jego stosunek do chłopów. Kiedy Czepiec chce dowiedzieć się od niego czegoś o polityce, ten zbywa go w sposób ironiczny i arogancki. Reprezentuje on więc postawę wyższości. Jego zdaniem wieś to dla jej mieszkańców świat aż nadto duży. Samo miejsce postrzega jako spokojne i sielankowe, które dla dobra wszystkich takim właśnie pozostać powinno. Nie traktuje on więc wsi poważnie, raczej widzi w niej miejsce odpoczynku, relaksu, a w jej mieszkańcach ludzi o ciasnych umysłach.

Pełniejszy obraz postaci Dziennikarza otrzymujemy dopiero podczas jego spotkania ze zjawą Stańczyka. Rozmowa z patronem stronnictwa konserwatywnego uwypukla cechy niemanifestujące się wcześniej w gościu z miasta, dając nam okazję do bliższego przyjrzenia się jego wnętrzu.

Przede wszystkim Dziennikarz jest człowiekiem zagubionym. Stoi na rozstajnych drogach, nie wiedząc, co ma począć. Nie wierzy w ideały walki o wyzwolenie narodu, ale jego serce tęskni za ojczyzną. „Nad przepaścią stoję i nie znam, gdzie drogi...

Podobne wypracowania