Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jak napisać sprawozdanie? Przykład sprawozdania

Sprawozdanie jest to pisemna relacja z wydarzeń, których autor był świadkiem. Sprawozdanie ma na celu wierne i dokładne zrelacjonowanie faktów. Wydarzenia należy opisywać w porządku chronologicznych, co oznacza, iż powinno się je przedstawić w takiej kolejności, w jakiej występowały. Według Słownika języka polskiego, sprawozdanie to przedstawienie przebiegu jakiejś działalności, szczegółowe zdanie sprawy z czegoś. 

Aby prawidłowo napisać sprawozdanie, muszą być zachowane pewne zasady. Przede wszystkim należy określić czas, miejsce, okoliczności i cel wydarzenia, które miało miejsce. Powinno się skupić na najważniejszych, głównych wydarzeniach, nie pomijając jednak wydarzeń pomniejszych. 

Sprawozdanie z wycieczki szkolnej do teatru.

14 maja 2010 r. całą klasą wybraliśmy się do pobliskiego Teatru Lalki i Aktora na bardzo sławne już przedstawienie ,,Iwona, księżniczka Burgunda” autorstwa Witolda Gombrowicza w reżyserii Mariana Pecki. Ponieważ spektakl rozpoczynał się o godzinie 1100, pani wychowawczyni ustaliła, iż spotykamy się przed szkołą o godzinie 1000. Oczywiście o umówionej godzinie zjawili się wszyscy oprócz Krzysia, który zawsze, ale to zawsze się spóźnia. Na szczęście dla nas, i dla niego chyba też, tym razem spóźnił się tylko 7 minut, więc o godzinie 1015 ochoczo wyruszyliśmy całą grupą do teatru. W czasie drogi, którą pokonaliśmy w niecałe 30 minut, nie wydarzyło się nic, co zasługiwałoby na wzmiankę. Do teatru dotarliśmy 15 minut przed spektaklem, a ponieważ było ciepło, prawie nikt nie miał na sobie kurtek, nie musieliśmy więc stać w kolejce do szatni. Wszystko toczyło się wręcz idealnie, do momentu, w którym nasza grupa zaczęła wchodzić na widownię. Pani bileterka zatrzymała bowiem Kasię i Gosię, które próbowały wnieść ze sobą colę oraz chipsy. Biedna pani bileterka długo musiała tłumaczyć dziewczynom, że na widownię bezwzględnie nie wolno wnosić napojów oraz jedzenia, gdyż każdy szelest powoduje dekoncentrację u aktora i bardzo mu przeszkadza. Po jakimś czasie dziewczyny się poddały i  obrażone zaniosły swój prowiant do szatni. Pani wychowawczyni nic nie powiedziała, spojrzała tylko na nie wymownie. Dzień wcześniej na lekcji wychowawczej mieliśmy bowiem pogadankę, jak zachowywać się w teatrze i na pewno Pani mówiła, iż na widownię nie wnosimy jedzenia ani picia. W końcu przedstawienie trwa tylko dwie godziny. Oprócz incydentu z dziewczynami i próbą przemycenia jedzenia, nie wydarzyło się nic wartego uwagi, oprócz oczywiście spektaklu, który zebrał od zgromadzonej widowni gromkie i rzęsiste brawa. Owacja na stojąco dopełniła dzieła. Nie było chyba osoby w naszej grupie, której nie spodobało się przedstawienie. Całą drogę powrotną do szkoły dyskutowaliśmy o niedawno obejrzanym spektaklu i usilnie namawialiśmy Panią wychowawczynię na kolejną wizytę w teatrze. Około godziny 1430 dotarliśmy szczęśliwie pod bramę szkoły. Pani polonistka życzyła nam udanego dnia oraz poprosiła nas o napisanie recenzji sztuki Witolda Gombrowicza. Oczywiście na jutro zadanie musi być gotowe.

Sprawozdanie powinno zawierać:

 - materiał zdobyty podczas osobistych przeżyć i doświadczeń, na przykład udział w wycieczkach, uroczystościach, wyprawy do teatru, kina,  zwiedzanie wystaw itp.

- informować o miejscu i czasie wydarzenia, osobach uczestniczących w nich, ich reakcjach, zachowaniach, wypowiedziach 

- podkreślać najważniejsze i najistotniejsze fakty oraz, w mniejszym stopniu, oddziaływać emocjonalnie na czytelnika

Podobne wypracowania do Jak napisać sprawozdanie? Przykład sprawozdania