Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Portret współczesnego Samarytanina – charakterystyka. Czy łatwo go dziś znaleźć?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Każdy zna przypowieść o miłosiernym Samarytaninie zawartą w Nowym Testamencie. Któż bowiem nie słyszał historii o napadniętym przez zbójców człowieku, który poraniony i półprzytomny, czekał na jakąkolwiek pomoc ze strony przechodniów. A byli wśród nich tacy, od których oczekiwałoby się, że pomogą na pewno. Mam oczywiście na myśli żydowskiego kapłana i Lewitę, ludzi pobożnych, wierzących, a co się z tym wiąże, pomocnych i współczujących. Rannemu pomógł jedynie pogardzany przez kapłanów Samarytanin, który zabrał poszkodowanego do gospody, zapłacił za opiekę nad nim, opłacił także nocleg i wyżywienie. 

Samarytanin zachował się jak prawdziwy przyjaciel i bliźni, nie zważał bowiem na poglądy religijne rannego czy jego pozycję społeczną. Okazał tylko miłosierdzie, które jest rzeczą bezcenną, co więcej, nie można się go nauczyć. Nie polega bowiem tylko na materialnej pomocy, którą okazujemy drugiemu człowiekowi, tylko na duchowej obecności przy osobie potrzebującej pomocy i chęcią ofiarowania siebie innym, bardziej potrzebującym, nie zważając oczywiście na to, komu udzielamy pomocy. Prawdziwy chrześcijanin powinien okazywać miłosierdzie bez wyjątku, każdy zasługuje bowiem...

Podobne wypracowania