Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Wiśniowy sad” - analiza psychiki bohaterów utworu Czechowa

Czechow, jako dobry obserwator rzeczywistości, bardzo skrupulatnie i wnikliwie oddaje stan psychiczny i emocjonalny swoich bohaterów – i to zarówno postaci męskich, jak i kobiecych.

Raniewska, jedna z głównych bohaterek „Wiśniowego sadu”, jest bez wątpienia kobietą ze sporym bagażem życiowym. Wdowa, która na dodatek straciła ukochane dziecko, stara się uciec od widma przeszłości jak najdalej. Los jednak wpędza ją w ramiona mężczyzny, który wykorzystuje jej naiwność i oddanie, a na końcu okrada. Między nią a jej kochankiem istnieje toksyczna relacja, gdyż Raniewska bardzo go kocha i nie może się uwolnić od tej miłości, a kochanek nie ma wcale zamiaru dać jej spokoju. Dodatkowo, w psychice bohaterki nawarstwiają się i przeplatają wspomnienia związane z domem rodzinnym i wiśniowym sadem, w które to ucieka, gdyż nie może poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością.

Ta ucieczka pozwala jej na oderwanie się od problemów codziennych gdyż nie chodzi tu tylko o nią samą czy o jej bliskich, ale o całe społeczeństwo, które się zmienia i ewoluuje na jej oczach. Raniewska, przyzwyczajona do starego porządku, do podziału klasowego, a także do życia w dobrobycie, nie potrafi zmienić swojego podejścia i nastawienia...

Podobne wypracowania