Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka dynamiczna Jacka Soplicy - Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wśród ogromnej liczby bohaterów literackich, których dane mi było poznać w czasie trwania mojej edukacji, najciekawszą postacią jest, moim zdaniem, bohater epopei Adama Mickiewicza pt.: ,,Pan Tadeusz”, Jacek Soplica. Jego dzieje, bardzo burzliwe zresztą, sprawiają, iż należy on do grona bohaterów, którzy, ulegając niemałej metamorfozie, znacznie wpływają na bieg wydarzeń ukazanych w książce. 

Kiedy poznajemy tego bohatera, jest on już starszym mężczyzną, człowiekiem cichym, spokojnym, ofiarnym. Ukazany jest przeważnie w  zwykłych, prozaicznych sytuacjach, czym zdecydowanie różni się od poprzednich bohaterów romantycznych Mickiewicza. Jednakże nie zawsze tak było. W młodości Jacek Soplica był człowiekiem bardzo porywczym, kłótliwym,  zbuntowanym wobec świata, nikt nie potrafił go okiełznać, zawsze robił to, na co miał ochotę. Niestety awanturnicza natura naszego bohatera okazała się tragiczna w skutkach. Kiedy bowiem zakochany w Ewie, córce stolnika Horeszki, Jacek Soplica otrzymał czarną polewkę, nie był w stanie wybaczyć niedoszłego teściowi. Kumulował w sobie nienawiść do Horeszki, żywił się nią przez dłuższy czas, by w końcu eskalowała, odkrywając najczarniejszą naturę Soplicy. 

Ponieważ...

Podobne wypracowania