Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Twardowski „Szukam” - interpretacja i analiza wiersza

Jan Twardowski, poezja współczesna, Szukam, interpretacja, motyw Boga

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Autorem wiersza pt.: „Szukam” jest ksiądz Jan Twardowski. Tytuł utworu wyrażony został czasownikiem w pierwszej osobie liczby pojedynczej czasu teraźniejszego. Oznacza to, że podmiot liryczny poszukuje czegoś, czego – jak dotąd – nie odnalazł. W pierwszym wersie dowiadujemy się, że przedmiotem poszukiwań jest „nieogłoszona jeszcze święta”, „tak autentyczna że bez obrazka”, „patronka piękności nieprzydatnej”. Co oznaczają te słowa? Być może patronka nieprzydatnej urody, to kobieta lub dziewczyna, która w pełni nie dorośnie i nie zdąży zachwycić nikogo. Dlatego też jej piękno, choć jest imponujące, nie zostanie zaprezentowana światu.

W kolejnej części wiersza odnajdujemy wyjaśnienie tajemniczego fragmentu z części pierwszej. Mowa zapewne o dziecku. Świadczą o tym przedmioty w nim opisane, m.in. piłka, pantofle, maskotka. Kolejnym dowodem na to, iż mowa jest o osobie niedorosłej, są zdrobnienia, którymi się posłużono, tj. szufladka, futerko, a także wers mówiący o sprawach „związanych gdzieś tam poza nami”. Jak wiadomo, dzieci mają swój świat, w którym żyją i który dla dorosłych nie zawsze jest dostępny, jest „poza nimi”. Ten fragment wiersza, w połączeniu...

Podobne wypracowania