Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Włodzimierz Tetmajer „Dworek w Bronowicach” - opis obrazu, interpretacja

Włodzimierz Tetmajer – polski malarz i grafik – jest jednym z czołowych przedstawicieli malarstwa Młodej Polski. Ten wybitny artysta, działacz polityczny i krakowski inteligent w 1890 roku wziął ślub z Anną Mikołajczykówną – córką chłopa podkrakowskiej wsi Bronowice. Jego związek z chłopką był konsekwencją umiłowania Tetmajera dla polskiej wsi i jej obyczajów oraz kontrowersyjnym wydarzeniem w kronice towarzyskiej Krakowa. Artysta zamieszkał wraz z żoną w drewnianym domku z gankiem, który reprezentował typowe budownictwo dworków z XIX wieku. Tetmajer wybudował dworek w 1894 roku.  Domek stał się miejscem akcji „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, którego fabuła oparta jest na rzeczywistym weselu Lucjana Rydla z siostrą Anny Mikołajczykówny, Jadwigą. Uroczystość weselna pary odbyła się właśnie w dworku Tetmajera. Włodzimierz Tetmajer stał się w dramacie pierwowzorem Gospodarza. Lucjan Rydel odkupił zresztą dom po śmierci swojego szwagra.

Obraz „Dworek w Bronowicach” powstał po 1903 roku, namalowany został techniką olej na tekturze. Dzieło przedstawia front tradycyjnego dworku. Niski, bielony budynek pokryty jest strzechą, do jego wejścia prowadzi drewniany ganek. Przed domem widnieje płot i wysokie, okazałe drzewo, do domu wiedzie zaś szeroka, wiejska droga. Płótno namalowane jest w stylu impresjonistycznym. Panuje na nim klimat sielskości i spokoju. Jasne barwy potęgują nastrój harmonii i gościnności dworku, wieś jest w obrazie poddana mitologizacji i idealizacji.

W całej twórczości malarskiej Tetmajera można odnaleźć wiele obrazów poświęconych dworkowi. Na jego tle artysta często odmalowywał wiejskie zaloty, radosne spotkania czy momenty odpoczynku po pracy. Przykładem mogą być takie obrazy jak: „Scena na ganku w Bronowicach” czy „Zaloty”. Słoneczny krajobraz Bronowic, chałup i dworków to motywy, które zdominowały tematykę malowanych przez Tetmajera pejzaży. Świadczy to nie tylko o umiłowaniu przez młodopolskiego malarza wsi, ale również własnego rodzinnego domu.

Współcześnie dworek funkcjonuje pod popularną nazwą „Rydlówka” i od 1969 roku jest  otwarty dla zwiedzających. Obraz Tetmajera można oglądać w krakowskim Muzeum Narodowym.

Podobne wypracowania do Włodzimierz Tetmajer „Dworek w Bronowicach” - opis obrazu, interpretacja