Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Wół i mrówki” - interpretacja i analiza bajki

Każda z bajek Krasickiego to niewielki rozmiarowo tekst satyryczny (epigramat) o charakterze dydaktycznym. Przedstawione w nich historie zawsze opatrzone są morałem, mającym być nauką dla odbiorców owych bajek. Ich bohaterami najczęściej są zwierzęta, czasem ludzie, rzadko przedmioty nieożywione. Dotyczą one uniwersalnych prawd, ukazanych w sposób bardzo schematyczny. Przedstawione postacie są zawsze bardzo jednowymiarowe, rozdzielone na pozytywne i negatywne bez żadnych odcieni szarości.

„Wół i mrówki” to bardzo krótka bajka, złożona zaledwie z czterech dobitnych wersów. Jej bohaterem negatywnym jest wół - prześmiewca, szydzący z pracujących mrówek. Jednak te nie przejmują się jego śmiechem i tylko zwracają mu uwagę, że w rzeczywistości to one znajdują się w lepszej sytuacji, ponieważ one pracują z zamiłowania, a on jest do pracy zmuszany siłą przez człowieka.

Bajka ta obrazuje dwa przeciwstawne modele światopoglądu. Wół śmieje się z mrówek, ponieważ wykonywana przez nie praca wydaje mu się mało znacząca i wnosząca małe zmiany. Jest to jednak przekonanie mylne, ponieważ w rzeczywistości małe mrówki zdolne są do monumentalnych czynów. Co więcej, praca dla mrówek jest sensem życia i czynnością umiłowaną, pracują one dobrowolnie i dla siebie, podczas gdy wół jest do pracy zmuszany za pomocą bata i sam nie osiąga w niej niczego.

„Wół i mrówki” uczy nas szacunku dla innych ludzi oraz pokory. Nasze zdanie na jakiś temat niekoniecznie musi być zgodne z rzeczywistością; czasem nasza krótkowzroczność każe nam szydzić z człowieka, który w rzeczywistości jest znacznie bardziej wartościowy od nas samych.

Podobne wypracowania do Ignacy Krasicki „Wół i mrówki” - interpretacja i analiza bajki