Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Świętoszek” - kto jest głównym bohaterem „Świętoszka”?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytułowym bohaterem dramatu jest świętoszek, czyli Tartuffe. Akcja toczy się wokół jego osoby, stanowi on główny temat rozmów, on również generuje główną intrygę.

Akcja komedii rozpoczyna się niedługo po wprowadzaniu się Tartuffe'a do domu Orgona. Fakt, iż autor wybrał ten przełomowy moment świadczy o istotności osoby na dalszy rozwój akcji.

Jednak przez długi czas świętoszek w ogóle nie pojawia się na kartach dramatu. Poznajemy go dopiero w trzecim akcie, wcześniej jest on charakteryzowany wyłącznie przy pomocy innych osób. Dzięki temu zabiegowi budowane jest napięcie, które jeszcze bardziej podsyca ciekawość czytelnika dotyczącą tytułowego bohatera.

To, że autor tak misternie przygotowuje scenę ukazania Tartuffe’a wskazuje na wyjątkowość jego pozycji w dramacie, kimś na kogo warto czekać, kto stanowi oś całej fabuły komedii. Sprawia, iż od razu poznajemy, czego możemy się spodziewać po świętoszku. Scena, w której każe pokojówce Dorynie zasłonić chusteczką dekolt przeszła do historii jako jedna z najbardziej udanych i wymownych.

Poza tym, to Tartuffe dzieli domowników na dwa obozy. Większość relacji między bohaterami komedii w jakiś sposób dotyczy świętoszka,...

Podobne wypracowania